Automobilių supirkimas su techniniais gedimais: kaip gauti daugiau?

Automobilis gali tapti techniškai netvarkingas dėl daugybės priežasčių: nuolatinių remontų stokos, natūralaus dėvėjimosi, eismo įvykių ar tiesiog dėl to, kad savininkas neturėjo laiko ar galimybių tinkamai pasirūpinti transporto priemone. Nepaisant būklės, net ir sugedę ar kitų rimtų trūkumų turintys automobiliai gali būti parduodami supirkėjams, o pastarieji visada randa priežasčių, kodėl verta investuoti į nevažiuojančią ar sunkiai važiuojančią transporto priemonę.
Kodėl superkami techniškai netvarkingi automobiliai?
Pirmiausia, autosupirkėjai dažnai specializuojasi ne tik tvarkingų, bet ir įvairaus nusidėvėjimo lygio transporto priemonių pirkime. Jie supranta, kad rinkoje egzistuoja paklausa tam tikroms dalims, kurių gali prireikti kitiems vairuotojams ar servisams. Pavyzdžiui, jeigu konkretaus modelio variklio blokas ar tam tikri kėbulo elementai yra paklausūs, supirkėjas norės įsigyti sugedusį automobilį, nes jis gali jį išardyti ir perparduoti atskirai. Todėl Lietuvoje ganėtinai populiarus automobilių supirkimas ardymui.
Kai kurie supirkėjai taip pat užsiima automobilių remontu bei jų paruošimu antrinei rinkai. Nors remontas gali pareikalauti papildomų investicijų, vėliau sutvarkytą automobilį supirkėjas parduoda už ženkliai didesnę kainą. Be to, automobilius pirkdami su defektais, supirkėjai gali juos parduoti projektinių automobilių mėgėjams, kurie patys mėgsta atnaujinti senus modelius ir juos prikelti naujam gyvenimui.
Kaip padidinti sugedusio automobilio supirkimo kainą?
Norint gauti kiek įmanoma didesnę sumą už techniškai netvarkingą transporto priemonę, visų pirma derėtų kuo tiksliau nustatyti jos būklę. Jei žinote konkretaus gedimo pobūdį, turite serviso išrašus ar sąskaitas, kuriose nurodyti anksčiau atlikti remonto darbai, tai suteikia supirkėjui daugiau pasitikėjimo, nes jis mato aiškesnį vaizdą, ko tikėtis iš automobilio. Tokia informacija leidžia jam tiksliau įsivertinti, ar remontas bus sudėtingas, ar automobilį verta ardyti dalimis.
Dar viena svarbi rekomendacija – bent minimaliai pasirūpinti estetine būkle. Jeigu turite laiko ir galimybių, verta išvalyti saloną, nuplauti kėbulą ar sutvarkyti smulkius, nebrangiai taisomus defektus. Švarus ir bent minimaliai tvarkingas vaizdas supirkėjui gali palikti geresnį įspūdį bei lemti truputį aukštesnę kainą.
Taip pat svarbu neapsiriboti vienu pasiūlymu. Skirtingi supirkėjai turi skirtingas verslo strategijas ir galbūt specializuojasi skirtinguose modeliuose, todėl vieni gali pasiūlyti daugiau, jei jiems būtent tuo metu itin reikalingos tam tikro modelio dalys arba jie turi pakankamai laisvų resursų remontui atlikti.
Kaip atrodo automobilio su gedimais supirkimo procesas?
Norint parduoti automobilį su gedimais ar kitomis techninėmis problemomis, supirkimo procesas dažniausiai atrodo taip:
- Pirmiausia pardavėjas susisiekia su keletu supirkėjų ir pateikia pagrindinę informaciją apie automobilį: markę, modelį, metus, ridą, techninę būklę ir gedimus. Jei įmanoma, naudinga pridėti nuotraukų, kuriose aiškiai matyti transporto priemonės išorė, salonas bei galimi defektai.
- Gavę šią informaciją, supirkėjai pateikia preliminarius pasiūlymus, atsižvelgdami į tai, ar gauti duomenys rodo brangius ar nesudėtingus gedimus. Tokiu būdu galima greitai palyginti kelias kainas ir nuspręsti, kuris supirkėjas atrodo patikimiausias ir siūlo geriausią variantą.
- Sekantis žingsnis yra automobilio apžiūra. Supirkėjas atvyksta apžiūrėti transporto priemonės ten, kur yra patogu pardavėjui, ypač jei automobilis nevažiuojantis. Jis tiksliau įvertina gedimą, bendrą kėbulo ir salono būklę bei pasitikslina, ar nurodyti defektai atitinka realybę. Tai galioja visais atvejais, bet nevažiuojančių automobilių supirkimas skiria didesnę reikšmę šiam procesui.
- Po apžiūros supirkėjas galutinai suderina kainą su pardavėju. Jei pasiūlyta suma tenkina abi puses, tuomet galima pereiti prie dokumentų tvarkymo. Daugelis supirkėjų turi standartines pirkimo–pardavimo sutarčių formas, todėl procedūra būna paprasta ir aiški.
- Galiausiai, pasirašius reikiamus dokumentus, supirkėjas paprastai iškart atsiskaito grynais arba bankiniu pavedimu. Jei automobilis nevažiuojantis, jis jį išsiveža tralu arba kita transporto priemone, todėl pardavėjui nebetenka gaišti laiko rūpinantis likvidavimu ar gabenimu.
Taigi, sugedusio ar techniškai netvarkingo automobilio pardavimas supirkėjui neretai būna efektyviausias būdas atsikratyti problematiškos transporto priemonės ir gauti konkrečią pinigų sumą.
Nors tokio sandorio kaina paprastai būna mažesnė nei parduodant visiškai tvarkingą automobilį, tinkamai informuodami apie gedimus ir paruošdami transporto priemonę apžiūrai, galite gauti daugiau nei iš pradžių tikėjotės. Labiausiai vertėtų nepamiršti, kad automobilio būklės skaidrumas ir kelių pasiūlymų palyginimas suteikia galimybę atrasti patikimesnį variantą bei padeda išvengti nenaudingo sandorio.