Vinilinių plokštelių garso istorija

Skaitmeninės medijos eroje vinilinių plokštelių žavesys nemažėja. Subtilus plunksnos šokis ant besisukančio disko, dekoduojantis griovelius ir kuriantis muziką, atrodo beveik stebuklingas. Tačiau kaip ši analoginė sistema paverčia paprastus griovelius simfonijomis, kurias girdime? Leiskimės į kelionę po vinilo plokštelių garsą nuo jo atsiradimo grioveliuose iki kulminacijos mūsų garsiakalbiuose.

1. Griovelių kūrimas

Prieš suprantant atkūrimą, būtina suprasti, kaip šie grioveliai sukuriami. Procesas prasideda nuo įrašo, kuris paverčiamas analoginiu signalu. Šis signalas varo pjovimo stakles su deimantiniu plunksna, kuri išraižo muziką ant laku padengto aliuminio disko. Šie grioveliai iš esmės yra fizinis garso bangų atvaizdavimas – užliejantys slėniai, kuriuose užfiksuotas kiekvienas įrašytos muzikos niuansas.

2. Rašiklis: Dekoderis

Kai kalbame apie įrašo grojimą, turime omenyje plunksnos (arba adatos) judėjimą šiais grioveliais. Iš deimanto arba safyro pagamintas plunksninis liežuvėlis skirtas tiksliai sekti griovelių kontūrus. Kai plokštelė sukasi, šie grioveliai verčia vibruoti plunksną ir taip mechaniškai perteikia originalų analoginį signalą.

3. Kasetė: Kateris: vibracijų vertėjas

Vien tik plunksna negali išgauti garso, kurį girdime. Jis prijungtas prie kasetės – nuostabaus prietaiso, kuris mechaninius plunksnos virpesius paverčia elektriniais signalais. Kasetės viduje yra mažytės ritės ir magnetai. Judėdamas plunksna sukelia santykinį judesį tarp šių ričių ir magnetų, todėl sukuriamas elektrinis signalas, analogiškas įrašytai muzikai.

4. Stiprinimas: Signalo stiprinimas

Kasetės generuojamas elektrinis signalas yra nedidelis. Kad jis būtų girdimas per garsiakalbius, jį reikia sustiprinti. Štai čia į žaidimą įsijungia gramofono stiprintuvas. Šis prietaisas sustiprina silpną elektrinį signalą iš kasetės iki lygio, tinkamo tolesniam stiprinimui. Kai kurie patefonai turi įmontuotus priešstiprintuvus, o kitiems reikia išorinio.

5. Galutinis stiprinimas ir garso gamyba

Po išankstinio stiprinimo signalas perduodamas į pagrindinį stiprintuvą (dažnai jis būna stereosistemų dalis arba integruotas į garsiakalbius). Šis stiprintuvas sustiprina signalo stiprumą tiek, kad jis galėtų valdyti garsiakalbius. Kai sustiprintas signalas pasiekia garsiakalbius, jis įjungia garsiakalbius (pvz., žemų ir aukštų dažnių garsiakalbius) ir priverčia juos virpėti bei skleisti garso bangas. Šios garso bangos – tai vinilo grioveliuose išraižyta muzika, dabar užpildanti patalpą ir teikianti mums malonumą.

6. Gramofono komponentų reikšmė

Kokybišką garso atkūrimą lemia ne tik vinilas ar plunksna; kiekvienas patefono komponentas atlieka tam tikrą vaidmenį. Padėklas (pagrindas) sumažina vibracijas, kurios gali sutrikdyti garso kokybę. Plokštelė, kurioje laikomas vinilas, turi suktis pastoviu greičiu, kurį užtikrina tikslus variklis. Netgi ramentas, kuris yra tik kasetės ir rašiklio laikiklis, turi sudėtingus balansavimo ir apsaugos nuo slydimo mechanizmus, užtikrinančius, kad rašiklis tiksliai sektų griovelius.

7. Vinilo patirtis: Daugiau nei tik garsas

Garso kelionė nuo vinilo griovelių iki garsiakalbių yra analoginės technologijos stebuklas. Tačiau vinilo patirtis – tai ne tik garsas. Tai ir lytėjimo pojūtis, kai plokštelės yra liečiamos, ir vizualinis albumų apipavidalinimo grožis, ir adatos dėjimo ant disko ritualas. Tai holistinis jutiminis patyrimas – inžinerijos ir meistriškumo derinys, dėl kurio vinilinės plokštelės nuolat žavi.

Išvada

Vinilo atgimimas šiuolaikiniame skaitmeniniame amžiuje pabrėžia jo nesenstantį žavesį. Kaip jau išsiaiškinome, kelionė nuo griovelių iki garsiakalbių yra sudėtingas fizinės sąveikos ir elektrinių transformacijų baletas. Kiekvienas plokštelės sukimas yra duoklė analoginio garso atkūrimo stebuklams – priminimas, kokius sudėtingus kelius gali įveikti muzika, kol ji užgroja mūsų pojūčius.

Daugiau informacijos skaitykite https://phono.shop/ tinklalapyje