Kaip gauti vartojimo paskolą? Viskas, ką reikia žinoti.

Jei norite pasiskolinti greitai ir už tai nepermokėti, turite žinoti, kaip yra išduodama vartojim paskola. Žinodami, kokia yra šio proceso eiga, kokią informaciją turite pateikti kredito davėjui ir kaip ta informacija yra vertinama, jūs geriau suprasite ir savo galimybes pasiskolinti, ir kokios palūkanų normos galite tikėtis.

Vartojimo paskolos gavimas paprastai susideda iš kelių etapų: savo finansinių poreikių ir galimybių įvertinimo, tinkamo kredito davėjo pasirinkimo, paraiškos užpildymo ir pateikimo, kreditingumo vertinimo bei sutarties pasirašymo. Jei skolinatės pirmą kartą ir nesate su tuo susidūrę, gali pasirodyti, kad tai yra ilgas procesas, tačiau realybėje nuo vartojimo kredito davėjo pasirinkimo iki pinigų pavedimo gali praeiti vos valanda ar kelios.

Finansinio poreikio ir galimybių įvertinimas

Dar prieš pradedant vartojimo paskolos paiešką, svarbu įvertinti savo finansinę padėtį ir galimą papildomo įsipareigojimo įtaką. Kartais jūsų finansinė padėtis gali būti pakankamai gera, kad sėkmingai pasiskolintumėte, tačiau tai nebūtinai reiškai, kad turėtumėte tą daryti, jei manote, kad tai gali ženkliai neigiamai paveikti jūsų finansinę padėtį.

Kad tai įvertinti pirmiausia reikėtų atsižvelgti į savo pajamas ir jų stabilumą. Norėdami gauti paskolą, jūs turite turėti pakankamą darbo stažą: 4 mėnesius nepertraukiamo darbo paskutinėje darbovietėje. Bet jei manote, kad jūsų darbo vieta nėra visiškai saugi, turėtumėte apgalvoti, ar turėsite gerų perspektyvų greitai susirasti kitą pajamų šaltinį.

Dar svarbu atsižvelgti į įsipareigojimų ir pajamų santykį. Jei jis viršis 40% – pasiskolinti negalėsite. Bet nei jis žemesnis, įsivertinkite, ar jums jis nėra per aukštas.

Galiausiai atsižvelkite ir į savo kredito istoriją. Turėkite omenyje, kad net keli neigiami įvykiai, įtraukti į jūsų kredito istoriją, gali įtakoti paskolos kainą. Jei neseniai nespėjote laiku apmokėti sąskaitos ar atlikti įmokos, pagalvokite, ar verta skolintis, nes tai gali padidinti už paskolą mokamą kainą.

Paskolų palyginimas ir kredito davėjo pasirinkimas

Yra daugybė įstaigų, kuriose galite kreiptis dėl vartojimo paskolos, įskaitant bankus, kredito unijas, internetines kredito bendroves ir tarpusavio skolinimo platformas. Bankai daugeliui dažnai yra pirmasis pasirinkimas dėl jų reputacijos ir siūlomų paslaugų spektro. Kita vertus, kredito unijos ir tarpusavio skolinimo platformos dažnai gali pasiūlyti pigesnes vartojimo paskolas. Na, o internetinės kreditų bendrovės gali būti patrauklus pasirinkimas dėl supaprastinto paraiškų teikimo proceso ir greito paraiškos įvertinimo. Kiekvienas vartojimo kredito davėjas turi savų privalumų ir trūkumų, todėl prieš priimant sprendimą būtina palyginti jų pasiūlymus ir įvertinti visas jų siūlomas sąlygas.

Tarp svarbiausių sąlygų, kurias būtina įvertinti prieš imant vartojimo paskolą yra palūkanų normos, BVKKMN, administravimo mokesčiai, paskolos terminai, galiojančios akcijos. Taip pat nepamirškite apsvarstyti papildomų paslaugų sąlygų ir įkainių, pavyzdžiui, sutarties keitimo ar pratęsimo.

Kaip pateikti paskolos paraišką?

Kreipiantis dėl paskolos internetu, pradinis paskolos paraiškos teikimo proceso žingsnis – registracija kredito davėjo interneto svetainėje. Šio proceso metu turėsite pateikti asmeninę informaciją. Paprastai tai būna jūsų vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas. Taip pat turėsite patvirtinti savo tapatybę. Dažniausiai galėsite pasirinkti ar tai padaryti su Smart-ID, mobiliuoju parašu ar vieno cento pavedimu iš savo asmeninės banko sąskaitos.

Užsiregistravę ir patvirtinę savo tapatybę, galėsite pereiti prie paskolos paraiškos pildymo. Paprastai tam reikės pateikti informaciją apie savo įsipareigojimus, šeimyninę padėtį, pajamas ir kt. Be to, turėsite nurodyti sumą, kurią norite pasiskolinti ir norimą paskolos terminą.

Kaip yra vertinama jūsų paraiška?

Kai pateiksite paskolos paraišką, kredito davėjas pradės jos vertinimo procesą. Jis paprastai prasideda nuo kredito patikrinimo, kurio metu peržiūrima jūsų kredito istorija, turimi įsipareigojimai, Sodros duomenys ir kt.

Šiuo metu šis procesas visur yra visiškai automatizuotas. Tai reiškia, kad kredito davėjo sistema automatiškai surenka visą reikalingą informaciją iš įvairių registrų ir duomenų bazių. Tai leidžia paraišką įvertinti ir atsakymą pateikti labai greitai, nors kai kurios sistemos gali atlikti nuodugnesnį vetinimą ir patikrą, todėl kartais atsakymo gali reikėti palaukti bent kelias valandas.

Tačiau Lietuvoje nėra neįprasta, kad atsakymas dėl vartojimo paskolos yra pateikiamas valandos bėgyje ar net greičiau.

Kai ir jei jūsų paraiška bus sėkmingai patvirtinta, gausite pasiūlymą ir atitinkamą paskolos sutartį su kuria galėsite susipažinti. Labai svarbu atidžiai ją perskaityti ir įsitikinti, kad suprantate įsipareigojimo sąlygas: paskolos kainą (BVKKMN, BVKGMS, palūkanų mokėjimus), paskolos grąžinimo grafiką, pavėluotų mokėjimų pasekmes.

Kai ir jei sutiksite su paskolos sąlygomis ir pasirašysite sutartį, kredito davėjas išmokės pinigus į jūsų nurodytą lietuvišką banko sąskaitą. Priklausoma nuo įstaigos tipo ir kredito davėjo, lėšų pavedimas gali užtrukti nuo 15 minučių iki 1-2 darbo dienų.

Jei jūsų sutartis nenurodo kitaip, vartojimo paskolą galėsite naudoti bet kokiam tikslui.

Ką daryti, jei paskolos paraiška yra atmetama?

Paskolos paraiškos gali būti atmestos dėl kelių priežasčių. Kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių yra bloga kredito istorija, nepakankamos pajamos, per didelis įsipareigojimų ir pajamų santykis, nepakankamas darbo stažas arba klaidos paskolos paraiškoje.

Jei jūsų paraiška buvo atmesta, tai nebūtinai reiškia, kad negalite pasiskolinti kitur. Viskas priklauso nuo atmetimo priežasčių. Todėl svarbu susipažinti su priežastimis, kodėl jūsų paraiška buvo atmesta. Pavyzdžiui, jei paskola buvo atmesta dėl blogos kredito istorijos, tai nebūtinai reikš, kad negalite pasiskolinti kitur, nes kredito istorija yra traktuojama ir vertinama skirtingai. Bet jei pasiskolinti negalėjote dėl per trumpo darbo stažo, tuomet turėsite palaukti, kol paskutinėje darbovietėje išdirbsite bent 4 mėnesius.

Paskolos grąžinimas

Sudarius vartojimo paskolos sutartį yra labai svarbu laikytis sutarto paskolos grąžinimo grafiko. Laiku mokėti įmokas yra svarbu ne tik dėl to, kad tai yra jūsų sutartinis įsipareigojimas. Tai taip pat labai svarbu norint išlaikyti ir pagerinti savo kredito istoriją. Pavėluoti mokėjimai daro neigiamą įtaką jūsų kredito istorijai, kas gali padidinti jūsų skolinimosi kaštus ateityje arba visai užkirsti kelią paskolai gauti.

Jei susiduriate su sunkumais grąžinant vartojimo paskolą, visada bandykite ieškoti kompromiso su savo paskolos davėju arba pasinaudokite kredito atostogomis ar panašiomis galimybės, jei tokias numato jūsų sutartis.