KĄ VADINAME PASYVIAIS, O KĄ AKTYVIAIS ELEKTROS KOMPONENTAIS?

Elektronikos srityje yra žinomos tokios sąvokos, kaip aktyvieji ir pasyvieji komponentai. Aktyvieji elektros grandinės komponentai yra reikalingi puslaidininkių įrenginiuose, integruotose grandinėse, vaizdo perdavimo srityje. Juos naudojant kartu su įtampa keičiasi ir varža. Elektros komponentai, kurie neturi įtakos pagrindinėms signalo charakteristikoms, o signalą perduoda be pakitimų, vadinami pasyviais.

Kaip pasireiškia aktyvieji elektroniniai komponentai?

Aktyviųjų elektros komponentų paskirtis – kontroliuoti elektros energijos srautą. Jie elektros grandinei suteikia galios ir energijos, todėl yra naudojami tuose prietaisuose, kurie gamina energiją, suteikdami jai įtampą ar srovę.

Tai diodai, tranzistoriai, vakuuminiai vamzdžiai ir silicio kontroliuojami lygintuvai. Daugumoje elektroninių plokščių yra integruotas bent vienas aktyvusis komponentas. Šiuos komponentus dar vadina elektros energijos donorais.

Kokia yra tranzistoriaus ir diodo paskirtis?

Tranzistoriai yra naudojami mobiliuosiuose telefonuose, kompiuteriuose ir kai kurių kitų elektronikos įrenginių grandinėse. Jis pasitarnauja tada, kai reikia reguliuoti įtampą, ją stiprinti ar perjungti bei prisideda prie signalų moduliavimo.

Kitas aktyvusis elektroninis komponentas yra diodas, jis veikia kaip vienpusis vožtuvas elektros energijai. Jo paskirtis leisti elektros energijos srautą į vieną pusę. Daugumoje diodų viename jų gale yra dažytos linijos, rodančios srauto nukreipimo kryptį. Neigiamoji pusė paliekama balta.

Kuo išsiskiria pasyvieji elektronikos elementai?

Pasyvieji elektronikos elementai saugo energiją įtampos arba srovės pavidalu. Tai rezistoriai, kondensatoriai, induktoriai, keramikos generatoriai, kristaliniai generatoriai ir transformatoriai. Šie prietaisai negali reguliuoti srovės srauto, nes jie tik priima elektros energiją.

Kokius veiksmus atlieka pagrindiniai pasyvieji elektros komponentai rezistoriai ir kondensatoriai?

Rezistoriaus paskirtis priešintis elektros srovės srautui. Šis pasyvus įrenginys valdo arba trukdo elektros srovės srautą jos grandinėje, tuo garantuodamas įtampos sumažėjimą įrenginyje ir suteikdamas jam atsparumą.

O kondensatorius saugo energiją elektriniame lauke tarp laidų porų, vadinamų plokštėmis. Šis energijos kaupimas atlieka įkrovimo funkciją. Kondensatoriaus pajėgumas kaupti elektros krūvį yra matuojamas jo talpa. Šie įrenginiai taip pat yra naudojami atskirti žemo ir aukšto dažnio signalus. Kondensatoriai yra skirstomi į elektrolitinius, pagrindinius lygiagrečių plokščių ir mechaninius kintamuosius.