Personalo atranka: 10 patarimų produktyviam pokalbiui su kandidatu

Personalo atranka – tai procesas, svarbus kiekvienai naujo komandos nario ieškančiai įmonei. Visgi vienam iš svarbiausių personalo atrankos etapų – t. y., darbo pokalbiui – turėtų ruoštis ne tik kandidatas, bet ir atrankos specialistas. Kad šis pokalbis išliktų kuo įmanoma produktyvesnis, egzistuoja keletas kriterijų. Šiame straipsnyje – būtent apie juos: susipažinkime su patarimais, kurie padės efektyviai vesti darbo pokalbį su kandidatu.

Susipažinkite su kandidato CV

Laikas, praleistas susipažįstant su kandidato gyvenimo aprašymu, gali padėti įgyti vertingų įžvalgų apie kandidato patirtį bei stiprybes ir identifikuoti, kokią trūkstamą informaciją bus svarbu sužinoti pokalbio metu. Individualus dėmesys leis pademonstruoti pagarbą kandidatui, o personalo atranka vyks sklandžiau, nes pokalbio metu lengviau užduosite aktualius klausimus ir skirsite dėmesį tik svarbiausiems aspektams.

Paruoškite klausimus

Personalo atranka bus produktyvesnė, jei dar prieš pokalbį turėsite aiškią klausimų struktūrą. Rekomenduojama pasiruošti klausimus, susijusius su darbo pozicija, įmonės kultūra ir vertybėmis. Ko galėtumėte paklausti į pokalbį atvykusio kandidato? Pavyzdžiui – apie kandidato problemų sprendimo įgūdžius, konfliktų valdymo patirtį ar laiko planavimą. Tokia informacija apie kandidatą leis išsamiau įvertinti jo savybes bei atitiktį darbo reikalavimams.

Suteikite kandidatui galimybę pristatyti save

Svarbu, kad darbo pokalbis neliktų vienpusis – leiskite kandidatui laisvai išreikšti savo mintis ir lūkesčius. Abipusis dialogas suteiks galimybę ne tik geriau pažinti kandidatuojantį specialistą, bet ir pajausti, ar jis atitinka įmonės kultūrą. Tuo tarpu kandidatas pokalbio metu galės pasidalinti ne tik informacija apie save ir savo kompetencijas, bet ir užduoti jam rūpimus klausimus apie atvirą poziciją – juk darbo pokalbis turėtų išlikti naudingas bei produktyvus abiems ar visiems jame dalyvaujantiems.

Nustatykite konkrečius lūkesčius

Pokalbio metu aptarkite konkrečius lūkesčius, susijusius su siūloma pozicija. Paaiškinkite, kokios bus pagrindinės atsakomybės, ko tikitės iš kandidato tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Personalo atranka bus sklandesnė, jei kandidatas turės aiškų supratimą apie savo potencialų vaidmenį įmonėje.

Papasakokite apie įmonės vertybes ir kultūrą

Kone sėkmingiausias personalo atrankos rezultatas – tai kandidatas, kuris atitinka ne tik profesinius reikalavimus, bet ir įmonės kultūrą. Tam, kad tokį specialistą rasti būtų kur kas paprasčiau, pokalbio metu svarbu trumpai pristatyti ne tik įmonės veiklą, komandos dydį ar darbo pozicijos pobūdį, bet ir tai, kuo organizacija gyvena: t. y., vertybėmis, atmosfera, darbo specifika. Taip kandidatas dar geriau galės įsivaizduoti savo vaidmenį jūsų komandoje, o galbūt – ir nuspręsti, kad šios vertybės jam yra arba visgi nėra artimos.

Pateikite realius darbo scenarijus

Pristatydami darbo pobūdį ar užduotis, su kuriomis kandidatas galėtų susidurti kasdienėje veikloje, naudokite praktinius, galbūt net įmonėje iš tiesų įvykusius pavyzdžius. Tai padės kandidatui dar ryškiau įsivaizduoti vaidmenį įmonėje, o drauge – įsivertinti gebėjimą spręsti kylančias problemas, prisitaikyti prie specifinių situacijų.

Fiksuokite įspūdžius iškart po pokalbio
Pasibaigus kiekvienam pokalbiui (ypač tuomet – jei šių suplanuotas ne vienas), įspūdžius apie kandidatą pasižymėkite iškart po jo. Rekomenduojame atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus: svarbiausi pastebėjimai apie kandidato stiprybes, asmenybę ir patirtį bei potencialios rizikos. Tokie užrašai padės priimti objektyvesnį ir pagrįstą sprendimą, o drauge – nesudėtingai palyginti keletą skirtingų kandidatų.