Akcijų birža ir investicijos – ką turi žinoti naujokai?

Akcijų birža ir investicijos – ką turi žinoti naujokai?

Akcijų birža, tai vieta kurioje investuotojai perka ir parduoda įmonių, kuriomis prekiaujama viešai, akcijas. Paprastai jose prekiaujama ne tik akcijomis, tačiau ir kitais instrumentais, pavyzdžiui – vertybiniais popieriais. Vertybinių popierių rinka gali būti naudojama visos ekonomikos arba tam tikrų jos sektorių rezultatams įvertinti.

Kaip tinkamai pasirinkti akcijas?

Pirkdami akcijas svarbiausia nepamiršti, kad perkate įmonės dalį, todėl turėtumėte investuoti tik į tas įmones, kurios, jūsų manymu, turi geras ateities perspektyvas. Priimant šį sprendimą reikia atsižvelgti į daugelį dalykų, įskaitant bendrovės finansinį stabilumą, jos vadovų komandą, produktus ar paslaugas, ir bendromis ekonominėmis sąlygomis.

Kokia yra investavimo į akcijas rizika?

Investicijos į verslą yra glaudžiai susiję su rizikomis, kurių negalime išvengti. Tad pasižiūrėkime kokios jos yra:

  • Rinkos rizika – tai tikimybė, kad akcijų vertė sumažės dėl tokių veiksnių, kaip nuosmukis arba vartotojų skonio, ar įpročių pokyčiai.
  • Politinė rizika – tai tikimybė, kad įmonės veiklą neigiamai paveiks vyriausybės politikos pokyčiai, pavyzdžiui, mokesčių įstatymų pakeitimai. Ar kariniai veiksniai, kuriuos dabar matome Ukrainoje.
  • Valiutos rizika – tai rizika, kad bendrovės akcijų kainą paveiks valiutų kursų svyravimai. Pavyzdžiui, bendrovės, kuri eksportuoja savo produktus, akcijų kaina gali sumažėti, jei valiuta, kuria ji išrašo sąskaitas faktūras, susilpnėja jos valiutos atžvilgiu.

Sekite informaciją

Jei ketinate investuoti į akcijas, galite pasinaudoti įvairiais informacijos šaltiniais, kurie gali padėti priimti pagrįstus sprendimus. Tarp jų yra šie:

  • Finansiniai laikraščiai ir žurnalai: juose dažnai būna skyriai, skirti investavimui ir akcijų rinkai.
  • Metinės ataskaitos ir finansinės ataskaitos: jas privalo rengti kiekviena bendrovė, kurios akcijomis prekiaujama viešai. Jos yra geras informacijos šaltinis apie įmonės finansinę būklę.
  • Internetas: yra daug interneto svetainių, kuriose pateikiama informacija apie akcijų rinką ir atskiras bendroves. Puikus informacijos šaltinis šiuo atveju yra puslapis investicijosirfinansai.lt
  • Youtube. Jei suprantate turinį anglų kalba, tuomet labai rekomenduočiau šiuos kanalus: FinTube, Investor’s Business Daily (IBD), Graham Stephan. Tačiau paieškojus galima rasti ir lietuviško turinio kūrėjų, tačiau tokiu atveju būtina tikrinti ar ši informacija yra tikra.

Investavimo pasaulis gali būti labai painus dalykas, ypač naujokams. Tačiau, atlikus nedidelį informacijos surinkimą ir pasitelkus kantrybę, galima priimti pagrįstus sprendimus, kurie atneš finansinę grąžą.