Proteinas ir kiti svarbiausi maisto papildai

Pastaraisiais metais tarp sportininkų ir kultūristų vis dažniau pastebima tendencija naudoti maisto papildus, kad pagerintų savo rezultatus.

Parduotuvėse galite rasti daug įvairių maisto papildų – nuo baltymų miltelių iki energetinių batonėlių, ir vitaminų, bei mineralų kompleksų, kurie, kaip teigiama, padeda sportininkams siekti savo tikslų.

Tačiau ne visi šie produktai yra pagrįsti teiginiai, o kai kurie gali būti net žalingi. Taigi, kokie yra geriausi maisto papildai sportui ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Reikalingiausių papildų sąrašas:

  • Baltymų milteliai , kitaip dar žinomas slengu – proteinas, yra viena populiariausių sporto papildų rūšių, juos dažnai naudoja kultūristai, norėdami padėti auginti raumenų masę. Tačiau baltymų milteliai yra skirti ne tik kultūristams. Juos taip pat gali naudoti sportininkai, norintys pagerinti savo rezultatus ir greičiau atsigauti po treniruočių. Pavyzdžiui bokso treniruočių, ar bėgimo. Proteinas dažniausiai gaminamas iš išrūgų arba kazeino – dviejų pagrindinių baltymų rūšių, esančių piene. Išrūgų baltymai laikomi geresnės kokybės baltymais, nes organizmas juos lengviau įsisavina. Kazeino baltymai virškinami lėčiau, todėl juos labiau tinka vartoti prieš miegą arba ilgą laiką be maisto, pavyzdžiui, per maratono treniruotes.
  • BCAA papildai taip pat populiarūs tarp sportininkų. BCAA reiškia šakotosios grandinės aminorūgštis ir yra būtinos aminorūgštys, kurių organizmas pats negali pasigaminti. BCAA yra svarbios raumenų augimui ir atsigavimui, jų galima rasti tokiuose maisto produktuose kaip mėsa, paukštiena, žuvis ir kiaušiniai. Tačiau daugelis sportininkų renkasi BCAA papildus, kad užtikrintų, jog organizmas būtų pakankamai aprūpintas reikalingiausiomis medžiagomis.
  • Kreatinas yra dar vienas populiarus sporto papildas, kuris, kaip įrodyta, gerina sportinius rezultatus. Kreatinas yra azotinė organinė rūgštis, natūraliai atsirandanti organizme ir padedanti aprūpinti energija ląsteles, ypač raumenų ląsteles. Tyrimais įrodyta, kad vartojant kreatiną didėja raumenų masė, jėga ir galia. Jį dažnai vartoja kultūristai ir sportininkai, norintys pagerinti savo rezultatus. Tačiau nerimą kelia tai, kad kreatinas gali turėti žalingą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, pažeisti inkstus, todėl prieš pradedant vartoti šį papildą svarbu pasitarti su gydytoju.
  • Vitaminai ir mineralai yra būtini gerai sveikatai ir tinkamai mitybai. Tačiau daugelis žmonių vien tik su maistu negauna rekomenduojamos šių maistinių medžiagų paros normos. Jie yra skirti aprūpinti organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, kurių jam reikia, kad jis tinkamai funkcionuotų. Juos dažnai vartoja sportininkai, kad išvengtų jų trūkumo ir palaikytų gerą sveikatą.

Pabaigai – nepamirškite mitybos

Svarbu prisiminti, kad joks papildas negali pakeisti sveikos mitybos ir gyvenimo būdo. Papildai turėtų būti naudojami tik kaip priedas prie jau sveikos mitybos, o ne kaip tinkamos mitybos pakaitalas. Jei ketinate vartoti kokių nors sporto papildų, pirmiausia pasitarkite su gydytoju.