Medžių pjovimas: ką reikėtų žinoti prieš nupjaunant medį kieme?

Dažniausiai norint pasitvarkyti savo kieme esančius medelius daug galvoti nereikia, nes galima pasiimti pjūklą ir viską sutvarkyti vos per kelias valandas, tačiau kaip yra su tais, kurie toje vietoje stūkso jau kelias dešimtis metų. Šiuo atveju viskas yra šiek tiek sudėtingiau, nes reikia sutvarkyti įvairius teisinius niuansus bei pasirūpinti bendra turto ir artimųjų sauga. Kadangi medžių pjovimas yra ganėtinai sudėtingas procesas, pateiksime keletą patarimų, į ką pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį.

Pagrindiniai niuansai

Kai kurie medžiai yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą, o tai reiškia, kad jie yra saugomi ir juos nupjovus be specialaus leidimo galima susilaukti ne tik papeikimo, bet ir finansinės baudos. Niekas labai neužpyks jeigu bus pašalintas kažkoks karklas, tačiau jeigu kieme stūkso kelis dešimtmečius menantis ąžuolas ar net didesnė pušis, viskas nėra taip paprasta. Kartais atrodytų, kad jis tikrai nėra saugomas, tačiau turint laiko peržvelgti šį sąrašą tikrai nepamaišytų. Kita vertus, medžių pjovimas yra paskutinė išeitis ir kartais gali užtekti paprasčiausio genėjimo, tačiau jeigu jis nėra mažas, tai visada rekomenduojame kreiptis į profesionalus, nes pavojų šiame procese tikrai netrūksta.

Kita problema gali būti ta, kad medis auga ne tik Jūsų, bet ir kaimynų kieme arba turi kažkokią istorinę reikšmę. Tada atsiranda papildomų problemų, nes tada visko padaryti taip paprastai nėra galima. Galbūt jame gyvena specifinė paukščių rūšis arba jis mena šimtmečius. Tokiu atveju visada yra rekomenduojama pirmiausiai pasitarti su tais pačiais kaimynais bei seniūnija, kuri nurodys ar jį apskritai yra galima nupjauti.  Medis nebūtinai gali augti bendroje teritorijoje su kaimynais, tačiau jo nupjovimas gali pridaryti papildomos žalos. Pavyzdžiui, jis puikiai užstoja kelią ir suteikia daugiau privatumo. Šiuo atveju pirmiausiai reikia apsitarti su jais ir priimti sprendimą, kuris bus naudingiausias abejoms pusėms.

Apskritai, medžių pjovimas yra procesas, po kurio kiemas gali pasikeisti negrįžtamai, todėl yra rekomenduojama iš anksto pamąstyti apie visas galimas pasekmės ir tik tada imtis realių veiksmų. Daugiau informacijos apie šį procesą galima rasti čia: Arbora.lt