Spausdinti

Naujienos

Sukurta: 2017.03.28 / Atnaujinta: 2017.05.25 11:42

Lietuvos kovos su vėžiu specialistai Kroatijoje talkino savo kolegoms

Lietuvos ekspertai Kroatijoje sėkmingai įgyvendino dar vieną Dvynių programos projektą.

Lietuvos Nacionalinio vėžio instituto (NVI) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) specialistai drauge su Kroatijos kolegomis sėkmingai užbaigė nacionalinės Kroatijos vėžio kontrolės programos tobulinimo projektą. Beveik metus trukusio bendro Lietuvos ir Kroatijos ekspertų darbo metu buvo pasiekti visi užsibrėžti tikslai  – padidinta Kroatijos Nacionalinės vėžio kontrolės programos įgyvendinimo kokybė, optimizuota prevencinės atrankinės patikros programos įgyvendinimo tvarka,  parengtos konkrečios rekomendacijos dėl  reikalingų infrastruktūros bei teisinės bazės pokyčių įgyvendinimo. 

“Lietuvos ekspertų bendruomenė gali pagrįstai didžiuotis projekto metu atliktu didžiuliu darbu nes čia pasiekti rezultatai reikšmingai sustiprins kovos su vėžio susirgimais galimybes“, – kalbėjo projekto vadovas, vyriausiasis Lietuvos Respublikos onkologas, Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovas prof. Narimantas Evaldas Samalavičius pabrėždamas, jog Lietuvos specialistai ir toliau yra pasirengę bendradarbiauti su kolegomis kroatais.

„Sėkmingas šio projekto įgyvendinimas – tai dar vienas ryškus stiprėjančio Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimo įvairiose gyvenimo srityse pavyzdys“, - dėkodamas projekto dalyviams už atliktą darbą pabrėžė Lietuvos ambasados Austrijoje Zagrebo skyriaus vadovas Donatas Žiugžda. Jis pabrėžė, kad būtina, jog šio projekto naudą kuo greičiau patirtų Kroatijos žmonės. Lietuvos diplomatas pastebėjo, jog dalyvavimas šiame projekte buvo taip pat naudingas ir Lietuvos ekspertams, ir išreiškė viltį, kad bendro lietuvių ir kroatų darbo metu sukaupta nauja patirtis ir originalūs sprendimai ras pritaikymą ir Lietuvos vėžio prevencijos sistemoje.

Nuolatinis ES dvynių programos patarėjas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. Giedrius Vanagas pažymėjo, kad projekto įgyvendinimo metu parengtos rekomendacijos, organizuoti specialistų mokymai bei atnaujintas skryningo programų registras iš esmės turėtų užtikrinti kokybiškesnį vėžio ankstyvosios diagnostikos programų įgyvendinimą. Ne mažiau svarbios yra Europos Sąjungos ekspertų parengtos konkrečios rekomendacijos, nuo kurių įgyvendinimo priklausys naujų diagnostikos programų eiga ir rezultatai. Jis taip pat padėkojo jaunesniesiems projekto partneriams iš Slovėnijos, kurie ženkliai prisidėjo prie bendros projekto sėkmės.

Prof. N. E. Samalavičius akcentavo šio dvynių projekto Kroatijoje svarbą Lietuvai: “Labai svarbu, kad projekte dalyvavome kartu su Kauno kolegomis, su kuriais, pasinaudodami bendro darbo dvynių projekte patirtimi,  galėtume darniai dirbti įgyvendindami vėžio kontrolę Lietuvoje,” – sakė vyriausiasis Lietuvos Respublikos onkologas.  

Lietuvos Nacionalinio vėžio instituto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ekspertų komanda Kroatijoje dirbo 11 mėnesių ir padėjo  Kroatijai efektyviau taikyti vėžio patikros programas sveikatos apsaugos sistemoje, ypač ankstyvosios diagnostikos srityje, siekiant mažinti šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo vėžio. Projekto metu taip pat buvo atliktas didelis darbas parengiant teisinę ir institucinę patikros programų įgyvendinimo galimybių analizę. Lietuvos specialistai taip pat bendradarbiavo ir su Slovėnijos onkologais, kurie projekte dalyvavo jaunesniųjų partnerių teisėmis.

Projekto sklandų įgyvendinimą užtikrino Centrinė projektų valdymo agentūra, kuri Kroatijoje jau yra administravusi 18 ES Dvynių programos projektų. Metų trukmės projektui  įgyvendinti Europos Komisija skyrė apie 640 000 eurų.

Apie ES Dvynių programą plačiau skaitykite čia.