Spausdinti

Naujienos

Sukurta: 2019.11.18 / Atnaujinta: 2019.11.18 13:31

Lietuvos ir Liuksemburgo vystomojo bendradarbiavimo ekspertai dalinosi patirtimi

Lietuva ir Liuksemburgas net tik rikiuojasi greta viena kitos Europos Sąjungos šalių abėcėliniame sąraše, bet ir sukuria panašaus dydžio ekonominį produktą - EBPO duomenimis, 2018 m. Liuksemburgo bendrosios nacionalinės pajamos (BNP) siekė 40,9 mlrd. EUR, o Lietuvos – 45,5 mlrd. EUR. Tačiau lėšos, skiriamos besivystančioms valstybėms, skiriasi beveik 9 kartus: Liuksemburgo oficiali parama vystymusi 2018 m. sudarė 0,98 % BNP, tuo tarpu Lietuvos – tik 0,11% BNP.

Siekiant geriau suprasti, kaip nedidelė Europos Sąjungos šalis gali tapti pirmaujančia vystomojo bendradarbiavimo veikėja, Lietuvos delegacija lapkričio 6-7 dienomis lankėsi Liuksemburge. LR Užsienio reikalų ministerijos (toliau – URM) ir Centrinės projektų valdymo agentūros (toliau – CPVA) atstovės aplankė Liuksemburgo vystomojo bendradarbiavimo agentūrą LuxDev ir Liuksemburgo užsienio ir Europos reikalų ministerijos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos departamentą.

Šio vizito tikslas - susipažinti su institucijomis, įgyvendinančiomis Liuksemburgo vystomojo bendradarbiavimo politiką, bei pasidalinti dalyvavimo tarptautiniuose vystomojo bendradarbiavimo projektuose patirtimi.

Susitikime Liuksemburgo užsienio ir Europos reikalų ministerijoje Lietuvos atstovės pristatė Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politiką, prioritetus ir finansavimą. Liuksemburgo veiklos pristatyme ypatingas dėmesys buvo atkreiptas į prioritetines šalis. Liuksemburgas paramą tiesiogiai skiria tik 7 valstybėms – tai Burkina Fasas, Žaliasis Kyšulys, Laosas, Malis, Nikaragva, Nigeris ir Senegalas. Parama šioms šalims įtvirtinta dvišaliais vystomojo bendradarbiavimo susitarimais ir penkiametėmis bendradarbiavimo programomis, kuriose nustatomos bendradarbiavimo kryptys bei preliminarus biudžetas.

Susitikime LuxDev agentūroje CPVA pristatė savo institucijos istoriją ir plačias kompetencijas. Nors šios agentūros atlieka panašias funkcijas vystomojo bendradarbiavimo veikloje, CPVA sulaukė ypatingo susidomėjimo dėl patirties viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės srityje ir glaudaus bendradarbiavimo su viešojo sektoriaus ekspertais.

CPVA ir URM atstovės domėjosi Liuksemburgo vystomojo bendradarbiavimo programų kūrimo ir įgyvendinimo principais. Svarbus skirtumas tarp agentūrų – LuxDev veiklos decentralizavimas. Įsteigusi savo padalinius valstybėse partnerėse, LuxDev gali lanksčiau ir tiksliau reaguoti į valstybės partnerės poreikius ir vystymąsi.

Liuksemburgas turi ilgametę patirtį vystomojo bendradarbiavimo srityje. Jau 2000 m. šalis pasiekė tarptautinį įsipareigojimą oficialiajai paramai vystymuisi skirti 0,7% BNP, o nuo 2009 metų OPV skiria 1% BNP. Tik keletas EBPO valstybių yra pasiekusios tokį aukštą rodiklį. Nors absoliučiais skaičiais Liuksemburgo biudžetas vystomajam bendradarbiavimui nėra didelis, tačiau 1% BNP rodiklis suteikia šaliai patikimos partnerės statusą. Planuojama, jog augant ekonomikai bei BNP, lėšos, skiriamos vystomajam bendradarbiavimui, toliau didės.

Visuomenė palaiko šį šalies įsipareigojimą – Liuksemburge veikia itin daug nevyriausybinių organizacijų, kurios užsiima vystomojo bendradarbiavimo veikla tiek šalyse partnerėse, tiek šviesdamos Liuksemburgo visuomenę. Taip pat aktyvi partnerystė su privačiu sektoriumi – Liuksemburgas dalinai finansuoja privataus sektoriaus iniciatyvas besivystančiose šalyse ir aktyviai veikia inovatyvaus finansavimo sektoriuje.

Vizitas Liuksemburge – tai jau ketvirtas vizitas, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimo gerinimas bei Lietuvos viešojo valdymo institucijų ir jų darbuotojų gebėjimų stiprinimas“. Kiti URM ir CPVA darbuotojų vizitai vyko į Ispanijos, Švedijos ir Vokietijos vystomojo bendradarbiavimo politiką formuojančias ir įgyvendinančias institucijas.