Spausdinti

Naujienos

Sukurta: 2018.11.30 / Atnaujinta: 2018.11.30 17:14

Lietuvos ekspertai padėjo Kroatijos teisėtvarkos institucijoms įdiegti ES standartus atitinkančias automatines duomenų apsikeitimo sistemas

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centras Kroatijoje sėkmingai įgyvendino Europos Sąjungos Dvynių programos projektą „Kroatijos vidaus reikalų ministerijos gebėjimų organizuoti automatinį apsikeitimą DNR ir daktiloskopiniais duomenimis stiprinimas“.

„Kroatija yra artima ir labai svarbi Lietuvos sąjungininkė Pietryčių Europoje, o jos vaidmens stiprinant regiono saugumą ir stabilumą neįmanoma pervertinti, todėl mūsų valstybė yra tiesiogiai suinteresuota prisidėti prie Kroatijos pajėgumų teisėtvarkos srityje stiprinimo bei europinių standartų įgyvendinimo“, – iškilmingoje ES programos projekto uždarymo ceremonijoje lapkričio 23 d. Zagrebe kalbėjo Lietuvos ambasados Kroatijoje laikinasis vadovas Donatas Žiugžda.

Jis pabrėžė, kad abi valstybės dėl savo geografinės padėties susiduria su panašiais iššūkiais ir yra suinteresuotos stiprinti bendradarbiavimą bei keistis patirtimi. Lietuvos diplomatas pabrėžė, kad sukaupta svarbi abiejų valstybių bendradarbiavimo ES „Dvynių“ programoje patirtis galėtų būti perduota ir kitoms Europinės integracijos keliu žengiančioms valstybėms.

„Tai paskutinis „Dvynių“ projektas, kurį Lietuvos ekspertai įgyvendino Kroatijoje, tačiau neabejoju, kad sėkmingas Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimas stiprės ir plėsis naujomis kryptimis“, – sakė D.Žiugžda.

Daugiau nei metus trukusio bendro Lietuvos ir Kroatijos ekspertų darbo rezultatas – ES Taryboje priimti labai svarbūs Kroatijai sprendimai dėl šios valstybės prisijungimo prie bendros ES automatizuotos DNR ir pirštų antspaudų duomenų analizės ir tarptautinio apsikeitimo duomenimis sistemos. Tai ne tik leidžia Kroatijai visiškai įgyvendinti vadinamąją Priumo (Prüm) Sutartį, bet ir  sukuria svarbias prielaidas dalyvauti Šengeno sistemoje.

Pagrindiniai užsibrėžti įgyvendinto projekto tikslai – pagerinti Kroatijos vidaus reikalų ministerijos tarptautinį bendradarbiavimą keičiantis kriminalistinių tyrimų duomenimis, ypač kovojant su terorizmo ir organizuoto nusikalstamumo grėsmėmis bei stabdant nelegalią migraciją.

Remdamiesi savo patirtimi Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro darbuotojai padėjo Kroatijos teismo ekspertizės specialistams sukurti automatizuotos DNR ir pirštų antspaudų duomenų analizės ir tarptautinio apsikeitimo duomenimis procedūras, apmokys jų efektyvaus taikymo.

Centrinė projektų valdymo agentūra užtikrino projekto finansinį-administracinį valdymą. Europos Komisija šiam 14 mėnesių trukmės projektui įgyvendinti skyrė daugiau kaip 0,6 mln. eurų.

Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimas ES Dvynių programos rėmuose buvo ypač sėkmingas ir produktyvus. Lietuvos institucijų atstovai Kroatijoje įgyvendino 18 ES Dvynių programos projektų įvairiose valstybinės veiklos srityse: sveikatos apsaugos, teisinės reformos, kovos su korupcija, organizuotu nusikalstamumu, mokesčių administravimo, informacinių sistemų darbo optimizavimo ir kitose.

Europos Komisijos finansuojama ES Dvynių programa remia skirtingų šalių giminingų institucijų bendradarbiavimą, padeda šalims paramos gavėjoms įgyvendinti reformas. Nuo 2004 m. Lietuva dalyvavo 99-iuose šios programos projektuose už daugiau kaip 90 milijonų eurų.